Szóbeli forduló |
![]() |
![]() |
![]() |
2020. február 04. kedd, 00:00 |
Szóbeli fordulóSzóbeli forduló időpontja, helyszíne és programjaSzóbeli forduló időpontja: 2022. április 2. Szóbeli forduló helyszíne: SZTE GYTK Farmakognóziai Intézet, 6720 Szeged, Eötvös u. 6. (Google Térkép) Szóbeli forduló programja
Szóbeli forduló leírása, feladataiA szóbeli forduló három részből áll: írásbeli feladatok, egy választott téma feldolgozásának bemutatásából és laboratóriumi feladatok elvégzéséből. A szóbeli forduló pontszámait a következők szerint számítjuk:
A) Írásbeli feladatlapA 30 perces írásbeli feladatlap tartalmaz: egyszerű választásos tesztkérdéseket, egy számolási feladatot, valamint nyílt végű kérdés. Az írásbeli feladatlapon 50 pont érhető el maximálisan. B) Választható előadástémákA versenyzőnek a megadott témák közül meghatározott időtartamban, versenyszerűen jelentkeznie kell. Ezt a témát kell kidolgoznia, és azt szóban egy 15 perces előadás keretében bemutatnia. Az előadást követően a bíráló bizottság kérdéseket tesz fel legfeljebb 5 perces időkeretben. Az előadáshoz szemléltetőeszköz használata kötelező (számítógépes prezentáció és/vagy egyéb kreatív szemléltetőeszköz). Az előadásnak a téma részletes kiírásánál felsorolt elemeket tartalmaznia kell, ugyanakkor a versenyző egyéb szempontokra is kitérhet előadásában. Az előadásra maximum 75 pont adható, amely a következők szerint oszlik meg:
A következő előadástémákra a versenyzőknek jelentkezniük kell a CooSpace felületén. Egy témára 1 fő versenyző jelentkezhet! Jelentkezési határidő 2022. február 27. 21:00.
C) Laboratóriumi feladatok - ionvadászatTegyél rendet a laboratóriumban! A laboratóriumban sajnos néhány üvegről leesett a címke, ezért be kellene azonosítani az üvegekben található anyagokat. Azt tudjuk, hogy mi lehetett az üvegekben, melyek közül 3 mintát megkaptál és az anyagok azonosításához szükséges reagensek is rendelkezésedre állnak. Lehetséges anyagok: ammónium-bromid, ammónium-klorid, aszkorbinsav, burgonyakeményítő, dinátrium-hidrogén-foszfát, glükóz, kalcium-karbonát, kálium-jodid, nátrium-bromid, nátrium-dihidrogén-foszfát, nátrium-hidrogén-karbonát, nátrium-karbonát, nátrium-klorid. Azonosításhoz rendelkezésre álló reagensek: ammónia-oldat, ammónium-oxalát-oldat, bárium-klorid-oldat, borkősav, ezüst-nitrát-oldat, Fehling-I-oldat, Fehling-II-oldat, fenolftalein-oldat, híg ecetsav, híg nátrium-hidroxid-oldat, híg salétromsav, híg sósav, kálium-hexahidroxo-antimonát-oldat, Lugol-oldat, metilvörös-oldat, nátrium-acetát. Feladat: A rendelkezésedre álló reagensek segítségével határozd meg a kiadott anyagmintákat! Részletesen indokold, milyen kémiai reakciók segítségével azonosítottad az anyagot (reakcióegyenlet/ek/ is kellenek)! Hasznos tudnivalók: Ajánlott irodalom: |
Módosítás dátuma: 2022. február 25. péntek, 19:23 |